برای رهایی از جنگ اقتصادی باید تلاش بیشتر کرد

ائمه جمعه سراسر کشور امروز در آخرین جمعه سال 1397 با تبریک ماه مبارک رجب، به موضوع امر به معروف و نهی از منکر اشاره کرده و توجه به آن را خواستار شدند. هم‌چنین در نمازجمعه امروز بار دیگر به موضوع گرانی‌ها و توجه بیشتر مسئولان به معیشت خانواده‌های کم درآمد تاکید شد. ائمه جمعه با اشاره به انتصاب حجت‌الاسلام رییسی به ریاست قوه قضاییه، برخورد قاطع قوه قضاییه با دانه درشت‌های مفاسد اقتصادی را لازمه کار این قوه اعلام کردند.

امام جمعه همدان: اسلام، نظام و مردم سه اصل اساسی در کار من است

امام جمعه همدان گفت: جایگاه نهاد نماز جمعه از اول با تقدس آغاز شده و فراجناحی است و سه محور حفظ ارزش های اسلام، نظام مقدس اسلامی و مردم به عنوان ولی نعمت باید مورد توجه قرار بگیرد.

به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام حبیب الله شعبانی در نخستین نماز جمعه خود در همدان، با ذکر نخستین خطبه پیامبر اکرم و دعوت به رعایت تقوا اظهار داشت: نگاه اسلام به اقتصاد مثبت است و توجه به معیشت در قرآن آمده است.

شعبانی با بیان این‌که اگر گرانی در بازارها ایجاد شود نتیجه قساوت قلب است، عنوان کرد: برای رهایی از این جنگ اقتصادی باید تلاش بیشتر کرد که مسئولان ما در این زمینه کوتاهی نمی‌کنند.

وی با بیان این‌که گرفتاری‌های اقتصادی نباید باعث جداشدن از معنویت شود، تاکید کرد: اهل احسان بوده و در ایام عید بیشتر به فکر نیازمندان باشید.

امام جمعه همدان در خطبه دوم با دعوت مردم به تقوای الهی، تصریح کرد: در روایات موجود است که در روز اول رجب کشتی نوح به حرکت درآمد که دنیا همانند دریای عمیقی بوده که تقوای الهی به مثابه سوارشدن در این کشتی است.

وی تاکید کرد: کسی که می خواهد به سفینه نجات سوار شود و به عروه الوثقی چنگ بزند به دنبال علی بن ابی طالب باشد و به ایشان متوسل شود .

شعبانی افزود: یکی از مطالبی که خداوند از بندگان خواسته، بازگشتن به ملکوت اعلی و سلامت قلب است، زیرا همان‌گونه که انسان که همان امانت الهی است را سلامت به این دنیا فرستاد برای بازگشت سالم نیز باید به امیر المومنین متوسل شد.

وی عنوان کرد: بیانیه گام دوم انقلاب به هوشمندی کامل نوشته شده است که نیاز دارد مقداری از نگاه‌های رسانه‌ای و همایشی از آن برداشته شود و به بهترین شکل با ورود جامعه نخبگان و دانشگاهی و برنامه‌های اجرایی و عملیاتی اجرا شود.

نماینده ولی فقیه در استان همدان ادامه داد: خون‌های زیادی در این ۴۰ سال ریخته شده و پرچم اکنون در دست ما بوده و نوبت ماست که از پرچمی که از جنگ هابیل و قابیل به دست ما رسیده و در جبهه حق هستیم، محافظت کنیم تا به دست صاحب اصلی برسد.

وی خطاب به آیت الله محمدی گلپایگانی گفت: به نیابت همه جوانان این پیام را به مقام معظم رهبری برسانید که مردم حزب الهی و نخبگان همدانی با تمام قدرت و توان این مسیر را ادامه خواهند داد.

شعبانی افزود: این مردم هیچ‌گاه برسر دوراهی نخواهند ماند و با شناخت فرصت‌ها و تهدیدات مسیر خود را طی خواهند کرد.

وی با یادآوری خاطرات ائمه جمعه سابق استان، گفت: این مقام‌ها از فردی به فرد دیگر تغییر خواهد کرد و نباید فریب مسئولیت را خورد.

امام جمعه ورامین: فضای مجازی باید مدیریت شود

حجت الاسلام سیدمحسن محمودی امروز در خطبه‌های نماز جمعه ورامین با هشدار به خود و همه مسئولان نسبت به بی تفاوتی نسب به امر به معروف و نهی از منکر گفت: اگر بی‌تفاوت باشیم، آینده نگران کننده‌ای خواهیم داشت، چرا که دشمن با تمام توان به جنگ اقتصادی و فرهنگی علیه کشور ما روی آورده و به دنبال قتل عام است، اما برخی از ما خوابیده‌ایم و هنوز به این باور نرسیده‌ایم، که باید فضای مجازی مدیریت شود.

به گزارش خبرنگار ایسنا، امام جمعه ورامین افزود: در خصوص امر به معروف و نهی از منکر قانون است، حکم خدا هست، ولی مجریان قانون کجایند، اگر به این ۲ فریضه عمل می‌شد، شاهد این مظاهر فساد در کشور نبودیم، اگر این ۲ فریضه غریب نبود، برخی افراد در برخی پست‌ها نبودند، اگر به قانون عمل می‌شد، این وضعیت نکبت بار اقتصادی پیش نمی‌آمد و یک نماینده مجلس جرأت حمایت از سران فتنه را به خود نمی‌داد.

وی با بیان این‌که از ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان تهران و کشور می‌خواهم، حرکت بیشتری داشته باشند، ادامه داد: همه دستگاه‌ها، جایگاه‌ها و مردم در امر به معروف و نهی از منکر مسئولند، اما بنده از نیروی انتظامی می‌خواهم، با حضور قوی‌تر خود در راستای این امر تلاش کند و قطعاً دعای خیر مردم، به ویژه خانواده شهدا همراه آنها خواهد بود.

خطیب جمعه ورامین گفت: باور کنیم، که آمریکایی‌ها و عمال آنها به جنگ فرهنگی و اقتصادی علیه کشور ما روی آوردند، آنها جرأت تعرض نظامی ندارند و از قدرت نظامی ایران با خبر هستند و می‌دانند، اگر دست از پا خطا کنند و اراده تعرض نظامی به این ملت را داشته باشند، پوزه آنها به خاک مالیده می‌شود.

رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی با بیان این‌که غیرت انقلابی ملت ایران در راهپیمایی ۲۲ بهمن بیانگر شکست دشمن در عرصه جنگ اقتصادی و تبلیغاتی است، گفت: ما می‌بایست، در برابر تهاجم حداکثری دشمن تمام امکانات و توانایی‌های خود را به کار گرفته و به فضل الهی سنگین‌ترین شکست تاریخ آمریکا را نصیب این کشور کنیم.

وی با تاکید بر توجه بر ادای حق مردم دیار شهدای کفن پوش ۱۵ خرداد افزود: دولت مصوباتی در مورد اصلاح ساختار سیاسی و جغرافیایی استان‌های مختلف داشته است، ولی از این اصلاح در استان تهران تاکنون خبری نیست.

امام جمعه موقت ورامین اضافه کرد: سال‌هاست، به مردم ورامین وعده فرمانداری ویژه داده شده است و مراحل این امر در دولت‌های قبل طی شده است و حتی بنر تبریک نیز در سال‌های قبل در سطح شهر نصب شد.

محمودی از مسکوت ماندن تداوم این امر و مطالبه به حق مردم در دولت فعلی انتقاد کرد و گفت: اصلاح حریم شهری نیز می‌تواند مشکلات فراوانی که تاکنون این عدم اصلاح به همراه داشته است، رفع کند، اگرچه تاکنون این تأخیر موجه نبوده و سال‌ها به این منطقه آسیب زده است و قطعاً می‌بایست، برای این تأخیر به مردم پاسخگو بود، اما حال که پرونده این مساله در کشور گشوده شده است، مردم ورامین نیز منتظرند، هرچه سریع‌تر به حق خود برسند.

امام جمعه شیراز: تبعیت از ولی امر تنها راه انجام درست امور است

نماینده ولی فقیه در فارس و امام جمعه شیراز با تبریک ایام مبارک ماه رجب و هم‌چنین حلول سال نو، تصریح کرد که تنها راه انجام درست امور تبعیت محض از ولی امر است.

به گزارش ایسنا، آیت‌الله لطف‌الله دژکام در خطبه‌های آخرین نماز جمعه سال 97 گفت: خداوند به هر انسانی یک فرصت عطا می‌کند، ما در فرصتی که هستیم باید کارمان را درست انجام دهیم، درست بودن کار به این است که بدانیم ولی امر زمان از ما چه می‌خواهد.

امام جمعه شیراز با اشاره به قرار داشتن در ایام سالگرد رحلت مرجع ارزشمند و عالیقدر منطقه فارس، حضرت آیت الله العظمی سیدنورالدین هاشمی، گفت: از ویژگی‌های این شخصیت بزرگ آن بود که دین را در همه ابعادش می‌خواست و دنبال می‌کرد.

دژکام با تصریح این‌که سال 98 ممکن است دشمن تحریم‌های سنگین پیش‌بینی و اعمال کند، گفت: همه باید از همین الآن پاشنه‌ها را بکشیم تا پشت سر آقا حرکت کنیم و اجازه ندهیم حرف رهبرمان زمین بماند؛ باید همراه با رهبر انقلاب حرکت کرد نه قدمی عقب‌تر نه قدمی جلوتر.

دژکام با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در جمع اعضای مجلس خبرگان رهبری، این مطالب را نگاهی جدید به مسائل جامعه دانست و گفت: باید صحبت‌های آقا را گوش کرده یا بخوانیم و تلاش ما این باشد که رفتار انقلابی را مطابق نظر ایشان تنظیم کنیم.

امام جمعه شیراز با بیان این‌که مسیر رسیدن به معنویت و اخلاق و تربیت متعالی، صراط مستقیم مورد تاکید دین اسلام و قرآن و اهل بیت است، گفت: هیچ‌کس نمی‌تواند بگوید که بیش از امیرالمومنین(ع) هستی را شناخته است؛ مسیری را که ایشان نشان داده باید تبیین کرد؛ مسیری که آغاز، هدف و انجام انسان را مشخص می‌کند.

او با بیان این‌که این مطالب در بحث معرفت نظری مطرح می‌شود، تصریح کرد: همه باید به این مباحث نظری پایبند باشیم، نمی‌توان فقط مدعی بود که ما مباحث را مطرح کردیم حالا دیگران عمل کنند، هر فردی خودش باید ابتدا پایبند معنویت و اخلاق و تربیت باشد.

امام جمعه شیراز با یادآوری این‌که امروز به دلیل مشکل ترافیک و دشواری تردد در مسیر رسیدن به حرم مطهر حضرت شاهچراغ(ع)، نماز جمعه شیراز با تاخیر آغاز شد، بر لزوم توجه به ایجاد و گسترش دسترسی‌های مناسب به حرم مطهر تاکید و ابراز امیدواری کرد که با حمایت تمام مسئولان و همراهی همه دستگاه‌ها این مهم انجام شود.

دژکام در بخشی از خطبه‌های نماز جمعه شیراز با اشاره به عملیات تروریستی اخیر در دو مسجد نیوزلند، این حرکت را محکوم و اضافه کرد که این مشکلات و مسائل جهان اسلام را به پیشگاه خداوند متعال شکایت می‌بریم.

امام جمعه موقت یزد: قوه‌قضائیه با دانه درشت‌های فساد اقتصادی قاطع‌تر برخورد کند

امام جمعه موقت یزد با اشاره به معرفی رییس جدید قوه قضائیه از سوی مقام معظم رهبری، گفت: برخورد با دانه درشت‌های فساد اقتصادی باید قاطعانه و در راستای حمایت از حقوق ملت باشد.

به گزارش ایسنا، حجت الاسلام«سیدمحمد آیت‌الهی» در خطبه های این هفته 24 اسفندماه نماز جمعه یزد با اشاره به انتصاب رییس جدید قوه قضائیه، اظهار کرد: رفع دغدغه‌های مقام معظم رهبری باید ملاک اجرایی و برنامه‌ریزی مدیریت جدید قوه قضائیه قرار گیرد.

وی ریشه‌کن کردن مفاسد اقتصادی را از دیگر ضرورت‌های اجرایی قوه قضائیه دانست و افزود: برخورد با دانه درشت‌های فساد اقتصادی باید قاطعانه و در راستای حمایت از حقوق ملت باشد.

امام جمعه موقت یزد گفت: برنامه‌ریزی‌ها در نظام اسلامی باید طوری تدوین و اجرایی شوند که امکان فساد و اختلاس ایجاد نشود.

آیت الهی خطاب به مسئولان و دست‌اندرکاران کشور، تصریح کرد: مجلسی‌ها می‌توانند با اصلاح قوانین و دولتی‌ها هم با رفع موانع اجرا مانع بروز هرگونه فساد اقتصادی و سیاسی در کشور شوند.

این مسئول در ادامه با اشاره به اعطای نشان ذولفقار به سردار قاسم سلیمانی، بیان کرد: اعطای این نشان در حقیقت بزرگداشت جریان مقاومت و تفکر بسیجی است.

وی با بیان این که سردار سلیمانی اولین فرمانده نظام اسلامی ایران است که مفتخر به دریافت نشان ذولفقار شده است، گفت: تبیعت بی چون و چرا از ولایت فقیه رمز پیروزی و سربلندی جبهه مقاومت در برابر استکبار جهانی است.

امام جمعه موقت یزد در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به سفر پرخیرو برکت رییس جمهور به کشور عراق، تأکید کرد: خوشبختانه آمریکا و دیگر مستکبران جهان از این سفر خشمگین و عصبانی شدند و این نشان دهنده اقدام درست هیأت دولت در این سفر مهم بوده است.

انتهای پیام

منبع: خبرگزاری دانشجویان ایران - ایسنا